وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

بازوند استاندار کرمانشاه گفت: از روز گذشته ستاد مدیریت بحران به ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده استان تغییر کرده است و برنامه ای برای بازسازی تدوین شد که از دیروز بازسازی اسکان دائم شروع شده است. در مرحله اول ۲۰ هزار و ۳۶۰ واحد تخریبی نوع یک داریم، بیست هزار و ۱۶۰ واحد هم نوع دو هستند که می توانند فعلا اسکان داشته باشند و ۵۵ هزار واحد هم نیاز به تعمیرات دارند که در حدود ۷۸ هزار واحد در برنامه ساخت و ساز و تعمیرات قرار دارند.

 اسکان دائم از امروز استارت خورد

بازوند گفت: مطابق برنامه کار اسکان دائم قرار بود از اول بهمن آغاز شود اما اسکان دائم از امروز رسما استارت خورده است که براساس سرعت عمل کار اسکان دائم زودتر اغاز شده است. تاکنون برای احداث و تعمیرات ۷۸ هزار واحد مسکونی اعتباری بالغ بر ۸۴۵  میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک ها ابلاغ شده  و ۲۸۱ میلیارد تومان هم کمک های بلاعوضی که در همین راستا برای کمک به مسکن ابلاغ شده است که در حال انجام است.
اکیپ های مختلفی هستند و ارزیابی ها را در ۱۵۸۹ روستا به صورت خانه به خانه انجام شده است، در زلزله اخیر کرمانشاه تقریبا ۲۸۳ روستا به طور صد درصد تخریب شده اند باقی روستاها ۶۰ تا ۷۰ درصد تخریبی داشته اند که ارزیابی ها انجام شده است. تاکنون هزار و ۸۰۰ پس لرزه داشته ایم که مقداری ارزیابی ها را تحت تاثیر داده است اما ارزیابی های کلی انجام شده است.

بازوند درباره خدمات و امدادرسانی در ثلاث باباجانی گفت: تقریبا حدود ۲۰ هزار و ۳۶۰ واحد صد درصد تخریب شده اند که باید کانکس بدهیم و ۵۸ هزار واحد تعمیراتی داریم که به همه این ها نمی توانیم کانکس بدهیم بلکه فقط به واحدهایی که به صورت صد درصد تخریب شده اند کانکس می دهیم. ما به ۹۵ درصد منازلی که روستاها تخریبی بوده اند، کانکس داده ایم. واحدهایی که تعمیرات لازم دارند در  دستور کار است تا بتوانند در منزل ها زندگی کنند اما پس لرزه ها مشکل ساز شده است که مردم هنوز اضطراب دارند و تمایل ندارند در خانه ها زندگی کنند.
کانکس های مدارس به صورت تدریجی در حال تحویل است. درباره کانکس های روستاها اکیپ های بنیاد مسکن در حال بررسی هستند که اگر نیازی باشد تحویل شود. تاکنون سیزده هزار کانکس در شهر و روستا تحویل شده است. تاکنون  ۴۱۰۰ سرویس بهداشتی نصب شده است که بقیه نیز ظرف ده روز آینده سرویس و حمام های بهداشتی به طور کامل تحویل خواهد شد. همچنین تا ده روز آینده کار تحویل کانکس ها نیز تکمیل خواهد شد.

تجری نماینده قصر شیرین و سرپل ذهاب در ارتباط تلفنی گفت: امروز هم شاهد پیگیری های ممتد استاندار محترم بودیم. جلسه ای امروز با مدیران کل استانی در سرپل ذهاب تشکیل شد که مشکلات مردم مطرح شد. آنچه مصوب هیئت دولت است برای یازده هزار واحد روستایی و ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری اعتبار تسهیلات مسکن داده اند که با توجه به مشکل مردم کافی نیست و نیاز به اصلاحیه مصوبه دولت است.

اسکان دائم از امروز استارت خورد 

او افزود: متاسفانه امکان اسکان موقت در منازلی که نیاز به تعمیر دارند به دلیل پس لرزه ها و نبود امنیت روانی برای مردم وجود ندارد که باید با توجه به برودت هوا به کلیه مردم کانکس بدهیم. بخش عمده مستاجران هنوز بلاتکلیف هستند، نوع سازه ها و مصالح مهم است که باید از مصالح سنتی فاصله بگیریم و از مصالح جدید استفاده کنیم. در مورد خسارت بخش کشاورزی نزدیک به ۶۰۰ حلقه چاه آب هنوز بلاتکلیف است.

 استاندار در توضیح گفت: ما روز اول که تقاضای مصوبه هیئت دولت کردیم نمی توانیم برای کلیه روستاها وشهرها مصوبه بگیریم ابتدا بر اساس حدث و گمان میزان خسارت ها تامین اعتبار می شود بعد اگر لازم باشد مصوبات متمم می خورد.

بخشی از مستاجران تمایل به بازگشت به روستاها دارند که کانکس و وام می  گیرند اما تعدادی در شهر هستند که تمایلی به بازگشت به روستاها ندارند که می خواهند به جای کانکس پول بگیرند که با صلاحدید خودشان پول می گیرند و آنهایی هم که تمایل به کانکس داشته باشند کانکس تحویل می شود.

بازوند درباره چاههای کشاورزی نیز گفت: ۱۶۱ حلقه چاه در زلزه خسارت دیده اند که در جلسه مطرح شد و قرار شد تا قبل از شروع فصل کشاورزی تعیین تکیلف شوند و تسهیلاتی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که تحویل شود.

تجری در ادامه گفت: واحدهای صنفی و تجاری ما در شهرک صنعتی دچار خسارت زیادی شده اند که در این زمینه وزارت صنعت و معدن پیش بینی ها را انجام داده اند اما هنوز تسهیلات نداده اند. در مورد امحال وام ها نیز شهرستان گیلانغرب، قصر شیرین و اسلام آباد در ابلاغیه از قلم افتاده است که خواستار اصلاح ابلاغیه و پیگیری هستیم.

 استاندار گفت: در سطح استان ۳۰۰۰ نفر در واحدهای صنعتی کار خود را از دست داده اند. در سفر آقای جهانگیری ۴۰۰ میلیارد تومان برای واحدهای صنعتی تصویب شد که ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت سرمایه در گردش و ۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان ثابت در نظر گرفته شده است که قرار است از همین محل تسهیلات با بهره پایین در اختیار صنعتگران قرار گیرد.

کرمانشاهی رئیس اداره تسهیلات بانک مسکن در ارتباط تلفنی گفت: از زمان معرفی تسهیلات تاکنون در ساخت روستایی هزار و ۴۶۱ فقره معرفی نامه و در تعمیرات ۳۰ هزار و ۷۸ فقره معرفی نامه داشته ایم و ۳۴۲۶ فقره بلاعوض پرداخت شده است.

 اسکان دائم از امروز استارت خورد

استاندار گفت: ۷۸ هزار واحد مسکونی داریم که باید در بانک ها عقد قرار داد شوند برای تسهیلات مسکن که ۵۰ درصد را بانک مسکن و ۵۰ درصد را ۶ بانک دیگر تقبل کرده اند و قرار شده است که ظرف ۵۰ روز عقد قراردادها انجام شود. تاکید این است و از مدیران بانک مسکن تقاضا داریم که در ظرف ۴۵ تا ۵۰ روز کلیه موارد معرفی شده عقد قراردادها انجام شود. نسبت به روند انجام شده در عقد قرارداد نگران کندی کار هستیم و خواستار تسریع هستیم.

کرمانشاهی در ادامه گفت: عقد قرارداد یک قرار داد سه جانبه برای معرفی و پرداخت است که عمده آن به مراجعه افراد برمی گردد، سعی ما این است که کمتر از ۵۰ روز این کار انجام شود و برای سرعت عمل بیشتر مراجعه بیشتر مراجعه کنندگان را نداشته باشیم. ما آمادگی کامل برای انجام کارها کمتر از ۵۰ روز را داریم و امحال وام ها را نیز وارد ستاد مرکزی در تهران کرده ایم که از تهران در حال انجام است. او افزود: استاندار محترم باید درباره مراجعه افراد به ما کمک کنند و راهنمایی های لازم به افراد داده شود . ما مراجعه کننده در صف نداشته ایم.

استاندار گفت: برای سرعت بخشیدن به کار از بنیاد مسکن درخواست کرده ایم که پرونده دست اشخاص نباشد بلکه به تعداد خود بنیاد مسکن مکلف است پرونده ها را ارجاع دهند و بنیاد مسکن آمادگی دارد که محل انجام کار را نیز در اختیار بانک ها قرار دهد.

استاندار در ادامه گفت: سقف تسهیلات برای تعمیرات واحدها ۱۲ میلیون در نظر گرفته شده اما بازهم بسته به نظر کارشناس تسهیلات بین ۶ تا ۱۲ میلیون متفاوت است. تعدادی واحدها نیاز به تعمیرات دارند اما در فاز دوم انجام خواهد شد و ۳۰  میلیون تسهیلات پرداخت خواهد شد.

بازوند در ادامه گفت: امروز ۳۰ تا ۴۰ مدیر کل در سرپل ذهاب ملاقات عمومی با مردم داشتند که کار خوبی برای حل مشکلات مردم بود. برای حل مشکل بیکاری در استان کرمانشاه به دنبال سرمایه گذاری داخلی و خارجی هستیم از سرمایه گذاران قطر دعوت کرده ایم که کارهای اولیه انجام شده است تا سهمی از سرمایه گذاری های خارجی در سطح استان کرمانشاه داشته باشیم.