وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

نشست مجمع عمومي كنفرانس مجالس كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي صبح امروز با سخنان رئيس مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: هم افزايي و گره خوردن ظرفيت هاي اقتصادي زمينه ساز گسترش روابط بين كشورهاي اسلامي است .

آقاي لاريجاني در ادامه سخنان خود در نشست مجمع عمومي كنفرانس مجالس كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي افزود: برقراري امنيت و دوستي كشورها نيازمند زيرساخت هاي اقتصادي است و امروز كشورهاي اسلامي هر يك ظرفيت هاي خاصي دارند كه مي توان با هم افزايي و در كنار هم قرار گرفتن اين ظرفيت ها، زمينه مناسبي براي ارتقاي سطح روابط فراهم كرد .
وي با تاكيد بر لزوم توجه سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه بين المجالس كشورهاي اسلامي به گسترش روابط اقتصادي گفت: توسعه روابط اقتصادي با كشورهاي اسلامي اولويت نخست جمهوري اسلامي ايران در توسعه مناسبات اقتصادي است و نشست هاي تخصصي اين اجلاس فرصت مناسبي براي شناسايي ظرفيت هاي توسعه همكاري هاي اقتصادي بين كشورهاي اسلامي است .
رئيس مجلس شوراي اسلامي بحران توسعه تروريسم در سال هاي اخير در منطقه را ناشي از سوءاستفاده ديگران از نقاط اختلاف و كم توجهي كشورهاي اسلامي به حل اختلافات دانست و گفت: متاسفانه منطقه طي سال هاي اخير با بحران تروريسم دست به گريبان بود هرچند تروريست ها ضربات مهلكي  در عراق و سوريه متحمل شدند و جمهوري اسلامي ايران همچنان در كنار كشورهاي اسلامي در مبارزه با تروريسم است، اما بايد پذيرفت مسأله تروريسم امروز جنس مهاجرپذير پيدا كرده است و تروريست ها از يك كشور به كشوري ديگر نقل مكان مي كنند.
وي افزود: در شرايط كنوني مادامي كه كشورهاي پشت صحنه به تروريست ها كمك مي كنند اين روند تاسف بار ادامه خواهد داشت و گروه هاي تروريستي همچنان فعال خواهند بود لذا اين قبيل نشست ها فرصت مناسبي براي هم افزايي توانمندي هاي امنيتي و تبادل تجربيات براي مقابله با پديده تروريسم در كشورهاي منطقه است و جمهوري اسلامي ايران آماده ارائه تجربيات خود در اين زمينه به كشورهاي اسلامي است .
لاريجاني ابراز اميدواري كرد كنفرانس بين المجالس كشورهاي اسلامي با توجه به چالش هاي متعدد پيش روي منطقه با نگاه به آينده، زمينه را براي كاستن از نكات اختلافي و حركت در جهت وحدت براي يافتن راهكار براي حل مشكلات كشورهاي اسلامي فراهم كند.
­رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: كشورهاي اسلامي بايد رفتار تحقيرآميز رئيس جمهور امريكا را تقبيح كنند، زيرا هيچ رئيس جمهوري نبايد هيچ ملتي را چه افريقايي و چه غيرافريقايي تحقير كند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما، علي لاريجاني در ادامه سخنانش در بيستمين نشست مجمع عمومي كنفرانس  مجالس كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي افزود: بسيار تأسف خوردم وقتي شنيدم كه رئيس جمهور امريكا چند روز پيش با زباني تحقيرآميز درقبال برخي كشورها صحبت كرد، من فكر مي كنم اين دوره ما را به سمت يك دوره توحش مدرن راه مي برد كه ادبيات سياسي نيز از حالت عادي خود خارج شده است و به جاي احترام به ملت ها، با ادبيات زننده و تحقيرآميز با آنها صحبت مي كند.
وي گفت: همه اينها نشان مي دهد هم كم بينشي وجود دارد و هم حرف ها تحريك آميز است و ملت ها را عصباني مي كند، فكر مي كنم ما كشورهاي اسلامي بايد اين رفتار را تقبيح كنيم و هيچ رئيس جمهوري نبايد هيچ ملتي را چه افريقايي و چه غيرافريقايي تحقير كند.
آقاي لاريجاني افزود: اينكه رئيس جمهور امريكا با زبان تحقيرآميز درقبال برخي ملت ها صحبت كرده، مايه تأسف است و بايد روش خود را اصلاح كند زيرا اين به دوستي و پايداري همكاري هاي كشورها نه تنها كمك نمي كند، بلكه شكاف ها و دشمني ها را افزايش مي دهد.
وي گفت: تشكر مي كنم از رئيس محترم مجلس مالي كه با ملت ايران به خاطر ضايعه اي كه در اين روزها پيش آمده است و هموطنان ما در نفتكشي كه در درياي چين بود دچار حادثه شدند، ابراز همدردي كردند.
رئيس مجلس افزود: تشكر مي كنم از همدردي شما عزيزان و به ارواح مطهر آنان درود مي فرستيم و ان شاءالله كه خداوند به خانواده هاي اين عزيزان صبر عطا فرمايد.
آقاي لاريجاني ادامه داد: اميدوارم اين كميته عمومي با موضوعاتي كه آقاي رئيس مطرح كردند چه از نظر مالي و چه از نظر مناسبات اجرايي، امروز نتايج خوبي داشته باشد و فردا و پس فردا نيز در اجلاس اصلي در خدمت هيأت هاي محترم هستيم و از نظرهاي آنها براي نظرهاي كلي جهان اسلام استفاده خواهيم كرد.