وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، غلامعلی کامیاب افزود: پیش از تحریم های یکجانبه غرب ضدایران، بانکهای ایرانی به لحاظ درجه اعتباری در رده چهارم بانکهای جهان طبقه بندی می شدند که با آغاز تحریمها و قطع ارتباط با شبکه های بانکی جهان، رده بانکهای ایرانی به رده هفتم سقوط کرد که پایین ترین سطح موجود است.
وی افزود: بعد از برجام، تلاش مجموعه بانک مرکزی خروج از رده هفتم بانکهای جهان و ارتقای آن بود که نقش مهم و کلیدی در اعتماد سرمایه گذاران داخلی و بخصوص خارجی در سرمایه گذاری در کشور دارد که در نخستین نشست ، کارشناسان ارزیاب، رتبه ایران را به رده ششم اعتباری بانکها ارتقا دادند.
به گفته این مسئول بانک مرکزی، در نشست بعدی که مقرر بود رتبه ایران باز هم افزایش یابد ، بدلیل تسویه نشدن تنها یک پروژه که آن هم خارج از سیستم بانکی بود، رتبه ایران ارتقا نیافت اما با توجه به اینکه پرونده این پروژه هم اکنون بسته شده ، بزودی درجه اعتباری بانکهای ایرانی به رتبه پنجم افزایش می یابد.
کامیاب افزود: در دوران تحریم تنها چند بانک کوچک و متوسط با ایران کار می کردند و دو یا سه بانک بصورت محدود با ایران ارتباطاتی داشتند اما پس از برجام، بانکهای زیادی با ایران تعامل دارند و ارتباطات کارگزاری با این بانکها که البته اکثر آنها هنوز متوسط یا کوچک هستند شکل گرفته است.
وی تصریح کرد: البته هم در اروپا و هم در آسیا با بانکهای بزرگ هم تعامل داریم اما این تعامل بخاطر ریسک بالای ناشی از تحریم هایی که ممکن است آمریکا وضع کند برای بانکهای بزرگ، هنوز فراگیر نشده است.
وی علت این امر را ایجاد پدیده ای جدید در بانکداری جهانی دانست که روی ریسک شهرت متمرکز شده است و بر اساس آن، بانکها و بخصوص بانکهای بزرگ تلاش می کنند ریسک را از خود دور نگهدارند و بخاطر اینکه باید هم مشتری و هم نوع تجارت او را بدانند و بشناسند، خیلی از گسترش روابط بانکی استقبال نکرده اند.
وی از برگزاری روابط کارگزاری با بیش از ۸۰۰ بانک و کارگزار در جهان پس از برجام خبر داد و افزود: هم اکنون بانکهای ایرانی از طریق سامانه ” تارگت – تو ” که نوعی سامانه تسویه بین بانکی است با بانکهای اروپایی ارتباط دارند و امیدواریم با توجه به خوشنامی بانکهای ایرانی در حرفه ای بودن و تعامل با بانکهای خارجی، هرچه زودتر با بانکهای بزرگ نیز روابط کارگزاری و تبادل پول ایجاد شود.