وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مرتضی دهقان معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: از یکشنبه ۳۰ پرواز به سمت فرودگاه نجف به دلیل شرایط جوی کشور عراق لغو شده است. 

او افزود: دید در فرودگاه بغداد و نجف به زیر ۱۰۰ متر رسیده بود که مشکل پرواز ایجاد شد. امروز بعد از بهبود شرایط جوی پروازها انجام شد. از همین امروز بخشی از پروازهای لغو شده انجام شد و تا فردا صبح بقیه پروازها انجام خواهد شد.

 اعلام زمان پرواز جایگزین برای پروازهای لغو شده زائران

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: شرایط برای انجام کلیه پروازها سخت شده است چون پروازهای روزانه را هم داریم اگر شرایط دوباره نامساعد باشد شاید مجبور به لغو پروازها و برگرداندن پول مسافران شویم. از مردم و مسافران نیز تقاضا داریم همکاری کنند چون جان مسافران مهمترین چیز است بنابراین امیدواریم شرایط جوی بهتر شود تا کلیه پروازها به موقع انجام شود.
دهقان گفت: شرایط جوی و دید مساعد مهم است. بیشترین پروازها از فرودگاه های تهران، مشهد و اصفهان انجام می شود و امادگی کامل را دارند اما برای پروازهای بیشتر فرودگاه نجف هم باید ظرفیت پذیرش را داشته باشد.

در ادامه برنامه یک زائر اربعین در ارتباط تلفنی گفت: پرواز بنده به دلیل شرایط جوی بغداد و نجف کنسل شد اما امروز نیز که پرواز جایگزین داشتیم هنوز تا این لحظه اجازه پرواز نداده اند. او گفت: اطلاع رسانی سازمان هواپیمایی به موقع نبوده است برای انتقال مسافران به هتل نیز هماهنگی لازم صورت نگرفته بود.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری در جواب گفت: شرایط را درک می کنیم اما این شرایط قابل پیش بینی نیست اما علی رغم اینکه سازمان هواپیمایی می تواند پرواز را کنسل کند ولی چون مسافر می خواهد حتما پرواز انجام شود تلاش همکاران ما بر این است که بتوانیم پرواز جایگزین را انجام دهیم تلاش برای اسکان زائران و مسافران بی وقفه بوده است اما در کل شرایط هوا و جوی عراق در کنترل ما نیست و شرایط جوی قابل پیش بینی نیست.
او افزود: زمان دقیق به شرایط جوی عراق بستگی دارد و باز هم امکان تغییر پرواز وجود دارد ولی تمام تلاش همکاران ما در سازمان هواپیمایی این است که پروازها به موقع و در کمترین زمان ممکن انجام شود. تقاضای ما از مسافران این است اگر اعلام می شود که پرواز باطل شده است فرودگاه را ترک کنند.
 ده شرکت هواپیمایی در ایام اربعین پروازها را انجام می دهند. شرایط لغو پروازها برای کلیه شرکت های هواپیمایی بوده است.

پرویز رضازاده کارشناس هواشناسی در ارتباط تلفنی گفت: از یکشنبه شرایط حاد هوایی را در عراق داشته ایم از دیروز نیز خوزستان درگیر شرایط بد هوایی شده است. برای ایمنی مسافران لغو پرواز تصمیم درست بوده است.

اعلام زمان پرواز جایگزین برای پروازهای لغو شده زائران 

رضا زاده گفت: پیش بینی می شود برای فردا تا جمعه شرایط بدی نداشته باشیم و امیدواریم پروازها به موقع انجام شود. پروازهای لغو شده نیز در بین پروازهای روزانه انجام خواهد شد.

او در ادامه گفت: پیش بینی که برای منطقه داده می شود برد آن ۳۰ ساعت است اما در مقررات بین المللی پیش بینی بیش از ۳۰ ساعت نداریم. ما ۳۰ ساعت قبل شرایط جوی را اعلام می کنیم و هر ۶ ساعت نیز این اعلام وضع جوی تکرار می شود. 

 

 دهقان در پاسخ گفت: سازمان هواپیمایی علاوه بر اینکه از اعلام وضع جوی آگاه می شود هر یک ساعت نیز از سازمان هواشناسی اعلام وضعیت می کند. تمام تلاش همکاران ما این است که بر اساس آخرین اطلاعات جوی برای پرواز مسافران تصمیم گیری کنند.

او افزود: در شرایط جوی وقتی پرواز لغو می شود چون شرایط قابل پیش بینی نیست فقط پولی که مسافر پرداخت کرده را بازمی گرداند چون علاوه بر مسافران خود شرکت هواپیمایی نیز متقبل ضرر و زیان شده است.

او افزود: از دو ماه پیش برنامه ریزی ها برای پرواز زائران انجام شده است و تمام امکانات برای اجرای تصمیمات بسیج شده است امیدواریم شرایط به گونه ای باشد که امنیت مسافران تامین شود. از مسافران نیز تقاضا داریم در برگشت چند ساعت قبل در فرودگاه های بغداد حضور داشته باشند.