وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ایران با تولید ۴۳۲ هزار تن زردآلو پس از ازبکستان در رتبه دوم تولید این محصول در دنیا قرار دارد، همچنین طی سال ۹۵ ارزش صادرات زردآلو و قیسی ایران ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است.

شکراله حاجی وند مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، گفت: بر اساس آخرین آمار فائو در سال ۲۰۱۴، ازبکستان با تولید ۵۴۷ هزار تن زردآلو و قیسی رتبه نخست و ایران با تولید ۴۳۲ هزارتن زردآلو و قیسی در سال ۹۵ رتبه دوم تولید این محصول در جهان را کسب کرده اند، همچنین کشور اتریش با عملکرد ۳۲ تن و ۷۲۵ کیلوگرم، بیشترین میزان عملکرد در هکتار زردآلو و قیسی را به خود اختصاص داده است.

او با بیان اینکه ارزش صادرات زردآلو و قیسی ایران در سال ۹۵، دو میلیون و ۵۰۰ هزار و دلار است، افزود: صادرات زردآلو و قیسی ایران به کشورهای عراق با ارزش ۲ میلیون و ۱۱۳ هزار دلار، امارات متحده عربی با ارزش ۲۳۸ هزار دلار، بحرین با ارزش ۷۶ هزار دلار، قطر با ارزش ۴۳ هزار دلار، عمان با ارزش ۱۳ هزار دلار، ترکمنستان با ارزش ۸ هزار دلار، کویت با ارزش ۷ هزار دلار و روسیه با ارزش ۳ هزار دلار، صورت می گیرد و این کشورها از مهم ترین مقاصد صادراتی زردآلو ایران محسوب می شوند.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق آخرین آمار سطح زیر کشت زردآلو و قیسی کشور، طی سال گذشته، ۵۹ هزار هکتار بوده که از این سطح ۵۸ هزار و ۷۱۹ هکتار آن بارور و ۸۷۹ هکتار غیر بارور (نهال) است.

حاجی وند افزود: میانگین عملکرد زردآلو و قیسی در هر هکتار از باغات کشور ۷ هزار و ۳۰۰ کیلو گرم و سرانه مصرف این محصول برای هر نفر در کشور ۵,۴ کیلوگرم است.

او گفت: طی سال ۲۰۱۳، روسیه با ۶۸ هزارتن، قزاقستان با ۵۸ هزارتن و آلمان با ۵۷ هزارتن، مهمترین کشورهای وارد کننده زردآلو و قیسی در جهان و اسپانیا با ۶۱ هزارتن، ازبکستان با ۵۸ هزارتن و فرانسه با ۴۵ هزارتن مهمترین کشورهای صادرکننده زردآلو و قیسی در جهان بودند.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون ۱۱۴ واحد فعال فرآوری میوه های هسته دار در کشور وجود دارد که با ظرفیت فرآوری ۹۸ هزار و ۲۱۸ تن میوه درسال فعالیت می کنند.

حاجی وند گفت: با توجه به اقلیم مناسب کشور و سازگار بودن درخت زردآلو با این اقلیم، محصول فوق در تمامی استان ها کشت و تولید می شود که بیشترین میزان تولید این محصول به استان آذربایجان غربی با تولید ۶۸,۵ هزار تن زردآلو اختصاص یافته است.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وجود ارقام بومی و تجاری زردآلو در کشور افزود: در نهالستان های زردآلو کشور، هم اکنون ۱۲ رقم تجاری آیباتان، نصیری، اردوباد، مراغه، شمس، جهانگیری، بسطامی و (شاهرودی ۳۵، ۴۰، ۴۵، ۴۸ و ۵۱ ) در حال تکثیر است که این ارقام جهت کشت به باغداران توصیه می شود.

حاجی وند گفت: ارقام مراغه، آیباتان، نصیری و اردوباد دارای عملکرد بالا، مقاوم به کم آبی و سهولت در برداشت هستند که از بخش های تحقیقاتی به باغداران معرفی شدند، همچنین اجرای مدیریت کف باغ و استفاده از ارقام تجاری، علاوه بر ارتقاء عملکرد در واحد سطح زردآلو، درآمد کشاورزان را افزایش می دهد.