وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

وزیر امور خارجه در این اجلاس گفت: امروز باید انجام تحقیقات بین المللی برای بررسی اعمال مجرمانه رژیم صهیونیستی خواستار بشویم.
ظریف افزود: برقراری عدالت و بازگرداندن حقوق فلسطینی ها به ویژه ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف و پایان فوری محاصره غزه را خواستار هستیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت:  در روزهای اخیر شاهد کشتار تظاهرکنندگان فلسطینی در غزه هستیم و این جنایات و تمام جنایات رژیم صهیونیستی در ۷۰ سال اخیر به دلیل مجازات نشدن این رژیم ادامه دارد.
وزیر خارجه افزود: جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها با تشویق آمریکا و برخی از متحدان منطقه ای و فراملی آن انجام شده است
ظریف گفت: جنبش غیرمتعهدها در مقابل این شرایط نیازمند اقدام جمعی است و سازمان ملل باید برای محکوم کردن این جنایات و نیز سیاست ها و اقدامات صهیونیست ها اقدام کند
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد:  اعضای جنبش عدم تعهد باید الگوی فراگیراحترام به منافع یکدیگر و همکاری های منطقه ای را جایگزین نظام سلطه گری و استثمار قدیمی که فقط تنش ایجاد می کنند و منجر به مسابقه تسلیحاتی مخرب می شود ، بکنند.  پیشنهاد ما در تعامل با همسایگان ، انتخاب گفت وگو و مذاکره است تا بدین وسیله شکاف گفتمان از طریق تعامل و اقدامات اعتماد سازی بهبود یابد.
ظریف گفت: آمریکا به تعهدات بین المللی خود در زمینه تامین امنیت جهانی عمل نمی کند . تخصیص ۱.۲ میلیارد دلار از سوی دولت امریکا برای ترویج و ساخت تسلیحات هسته ای جدید، منجر به مسابقه تسلیحات هسته ای جدید خواهد شد.
وی تاکید کرد: جنبش عدم تعهد باید از طریق مکانیسم های موجود، از جمله سازمان ملل متحد کنفرانس سطح بالا در مورد خلع سلاح هسته ای تشکیل دهد.

 

 این اجلاس با حضور ۸۰۰ نماینده از ۱۲۰ کشور عضو ، ۱۷ کشور ناظر و ۱۰ نهاد بین المللی با موضوع «ترویج صلح و امنیت بین المللی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار» به مدت دو روز در باکو برگزار می شود.
این اجلاس بس از گرفتن عکس یادگاری با سخنرانی وزیر امور خارجه ونزوئلا به عنوان  رییس دوره ای جنبش آغاز شد.
در ادامه رییس جمهور و وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان همچنین رییس مجمع عمومی سازمان ملل در مراسم افتتاحیه سخنرانی خواهند کرد.