وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر قاضی زاده هاشمی در برنامه تیتر امشب با اعلام این موضوع افزود: در حال حاضر میانگین عمر مردان به ۷۴ سال و خوشبختانه متوسط عمر خانم ها هم به ۷۸ سال رسیده است.

وزیر بهداشت گفت: این افزایش امید به زندگی برمی گردد به افزایش سواد آقایان و به ویژه خانم ها، گسترش وسایل ارتباط جمعی و آسان شدن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، و فراهم شدن زمینه رعایت بیشتر بهداشت فردی و عمومی.

 

هاشمی با بیان این که میانگین عمر ما از بسیاری از کشورهای همتراز خودمان بیشتر است گفت: اگر تصادف ، جنگ و آلودگی های محیطی نبود چه بسا وضعمان خیلی بهتر بود.

وزیر بهداشت درباره کاهش آمار مرگ و میر شهروندان بر اثر بیماری های واگیر نیز گفت: قبل از انقلاب ۷۰ درصد مرگ و میرها بر اثر بیماری های واگیر بود و واکسیناسیون برای حدود ۳۰ درصد مردم انجام می گرفته است، اما الان مرگ و میر ناشی از بیماری های واگیر به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است و میزان واکسیناسیون هم به ۱۰۰ درصد.

 

این مسئول دولتی با اشاره به آمار مرگ و میرها بر اثر بیماری های غیر واگیر گفت: اگرچه ما از این موضوع خشنود نیستیم ولی مرگ  بر اثر بیماری های غیر واگیر مثل بیماری های قلب و عروق و چاقی و دیابت، نشانه رفاه و تمول جامعه است.

   
قاضی زاده هاشمی با اشاره به تجهیز همه روستاهای کشور به خانه بهداشت گفت: قبل از انقلاب از هر ۱۰۰ هزار مادر ۱۳۰ نفر می مردند که در حال حاضر این آمار به ۱۰ نفر رسیده است، یعنی ۱۲۰ مادر از مرگ نجات یافته اند و تلاش داریم این میزان به ۶ درصد برسد که مطابق کشورهایی چون سوئد و سوئیس است.

 

وزیر بهداشت با اشاره به افتتاح و بهره برداری از صدها طرح بهداشتی و درمانی در جاسک، هرمزگان و سیستان و بلوچستان گفت: الان ما هیچ مرکز بهداشتی نداریم که پزشک نداشته باشد درحالی که این مراکز در قبل از انقلاب پزشک نداشتند.

 

دکتر هاشمی افزود: الان ما ۵۰ هزار متخصص و فوق متخصص داریم در حالی که اول انقلاب تعداد پزشکان متخصص کشور ۲۹۰۰ نفر بود.

 

وزیر بهداشت اضافه کرد: ۹۶ درصد مردم کشور بیمه اند و نزدیک به ۳۵ میلیون نفر رایگان بیمه شده اند.

 

این مسئول بهداشت و درمان کشور گفت: الان تقریبا در همه روستاهای کشور ماما داریم و در همین دولت حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار زایمان رایگان انجام گرفته است، بدون این که یک ریال از آنها گرفته شود.

 

قاضی زاده هاشمی گفت: ۷ هزار متخصص زنان و زایمان داریم که همه از بانوان کشور هستند که این از افتخارات کشور است.

وزیر بهداشت همچنین گفت: در حال حاضر روستاها وضعشان از حاشیه نشینان شهرها به مراتب بهتر است و مردم بی خود بلند نشوند و به حاشیه شهرها بیایند.

 

دکتر هاشمی با اشاره به گران بودن خدمات دندان پزشکی در همه جهان هم گفت: قریب به ۳۰ هزار دندان پزشک تربیت شده اند در حالی که پیش از انقلاب برای دریافت خدمات دندانپزشکی باید به خارج سفر می کردند.

وزیر بهداشت درخصوص تولید دارو در کشور هم با  بیان این که اغلب داروها قبل از انقلاب همه خارجی بودند گفت: انصافا در حوزه دارو وضعمان خوب است و ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید می کنیم.

 آقای هاشمی افزود: برخی از شرکت های داروساز ما به ۵۰ کشور جهان دارو صدار می کنند کشورهای بزرگی مثل روسیه و آفریقای جنوبی و … اما من شخصا راضی نیستم برای این که با این دانشی که پزشکان و داروسازان ما دارند و امکاناتی که فراهم است می توانیم در عرصه بین الملل بیشتر رقابت کنیم و افزایش رضایت خارجی از محصولات ایرانی به افزایش کیفیت داروها خواهد انجامید و درآمد ارزی کشور را هم بالا خواهد برد.

 

دکتر هاشمی در ادامه افزود: انتظار این است که تراز ما باید حتما مثبت باشد و باید فروش ما بیشتر از واردات باشد و بایستی سالانه بیش از ده برابر آنچه در حال حاضر صادر می کنیم صادرات داشته باشیم. وقتی رقابت را از داخل کشور به بیرون مرزها ببریم، هم اشتغال ایجاد می شود هم ارز آوری خواهد داشت و موجب معرفی توانمندی جوانان و دانشمندان ایرانی خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه درباره پیشرفت ها در حوزه پزشکی در کشور گفت: در حوزه های مختلف ما اساتید بسیار با ارزشی داریم. این اساتید از نظر اخلاقی، دانش، نوع دوستی، انقلابی بودن و علاقه به وطن واقعا کم نظیر هستند اما کم معرفی می شوند. اساتید کارهای بزرگی در کشور انجام  داده اند. ما در پیوند قلب، روده، کلیه، کبد، پیشرفت های زیادی داشته ایم اما در رابطه با پیشرفت های ما ظلم زیادی شده است. افتخار من این است که جز جامعه پزشکی هستیم چون بیشتر پزشکان ما به دلیل علاقه به هموطنان و میهن در صحنه بین المللی مهارت کسب کرده اند و حاصل آن در حوزه پزشکی دیده می شود. در حوزه های پیشرفته پزشکی وضعیت بسیار خوبی داریم و سالهای سال است که ما دیگر نیازی به اعزام بیمار به خارج از کشور نداریم حتی از بیشتر مناطق دنیا برای درمان به ایران نیز می آیند این بواسطه اعتماد به جامعه پزشکی ماست. این بالاترین سرمایه و ارزش جامعه پزشکی است که موجب افتخار فراوان است.

دکتر هاشمی در ادامه درباره فضای ییمارستانی و پیشرفت ها در این حوزه گفت: در حال حاضر ما ۱۲۶ هزار تخت بیمارستانی داریم که البته حدود ۷۰ هزار تخت بیمارستانی هم کم داریم. در دولت یازدهم ما توانستیم ۲۴ هزار تخت بیمارستانی اضافه کنیم که کار بسیار بزرگی بود، دو میلیون و هشتصد هزار متر مربع نوسازی کردیم، بالغ شش هزاز مطب ایجاد شد، ۱۲۱ اورژانس بیمارستانی توسعه پیدا کرد، حتی تخت های ویژه به دو برابر افزایش کرد اما هنوز با استانداردها فاصله داریم به خصوص در کلانشهری مثل تهران و مناطق حاشیه ای.
در دوره اول که دولت یازدهم بود مناطق محروم را هدف قراردادیم که البته بخشی از پروژه ها باید به مناطق محروم تر برود، به طور کلی در شرایط متوسط قرار داریم که مجلس و دولت باید با تخصیص اعتبارات کمک کنند. بخش خصوص نیز باید سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد تا فشاری به نیازمندان و فقرا وارد نشود.

در مقایسه با حاشیه نشینان کشورهای پیشرفته، خوشبختانه دولت و مجلس مراقبت های لازم را انجام داده اند اما انتظار می رود مجلس و دولت بیشتر از این بخش حمایت کنندو بیشتر به فکر سلامت مردم باشند.

 دکتر هاشمی در ادامه درباره پیشرفت ها در استفاده از علم سلول های بنیادی گفت: در سلول های بینادی هنوز در مراحل اولیه هستیم همه دنیا نیز همین گونه هستند. بایستی تحقیق کنیم و از دیگرانی که از ما جلوتر هستند یادبگیریم. بنیاد این کار گذاشته شده و در دانشگاه های مختلف در حوزه های مختلف درحال کار هستند. از سر تا ناخن پا در مورد سلول های بنیادی در کشور کار می شود اما نباید تبلیغات اغوا کننده ای کرد چون در این حوزه کار طولانی در پیش است.

دکتر هاشمی در پایان با بیان اینکه در حوزه پژوهشی رتبه اول در منطقه و رتبه پانزدهم در دنیا هستیم، افزود: تعداد دانشجویان برتر ما ۴ برابر عربستان و دوبرابر ترکیه است. در حوزه آموزش نیز که قلب کار ماست در کشور کارهای زیادی شده است.