وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس توليت آستان قدس رضوي در مراسم رونمايي و بازدید از آثار­ علمی گفت: طرح ديدگاه‌هاي علمي بدون محدوديت و شنيدن نقدهاي ديگران قطعا به رشد و تعالي علمي كشور كمك مي‌كند.
حجت الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رئيسي افزود: مقوله تحقيق و پژوهش بسيار مهم بوده، اما هر چه اين امر هدفمندتر و در جهت رفع مشكلات و نيازهاي جامعه باشد، ارزشمندتر است.
وي با بيان اينكه احياي تراث اقدامي بسيار ارزشمند است، اما امروز كشور ما نيازمند حل مسائل مستحدثه و جديد است، عنوان كرد: در گذشته فقه حكومت نمي‌كرد، اما امروز فقه در جامعه حكومت مي‌كند و سؤالات بسياري در حوزه اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، قضا و … پيش روي ماست، حوزه‌هاي علميه، دانشگاه‌ها و فرهيختگان جامعه بايد پاسخ اين سؤالات را از فقه غني جعفري استخراج كنند.
عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: ما معتقديم اجتهاد تمدن‌ساز جعفري هيچ بن بستي ندارد و اين بر عهده انديشمندان و فرهيختگان جامعه اسلامي است كه مبتني بر قواعد و اصول در خصوص فروعات بحث و بررسي كنند و پاسخ مسائل جديد را به مجريان و دست اندركاران جامعه اسلامي ارائه دهند.
وي عنوان كرد: مطالعات علمي و پژوهش‌هاي آكادميك دانشجويان و دانشگاهيان نبايد در كتابخانه‌ها محصور شود، بلكه بايد در عرصه جامعه اين پژوهش‌ها را اجرايي كرد. اين پژوهش‌ها نيز همچون تصميمات مجلس شوراي اسلامي است كه اگر وارد عرصه اجرا نشوند نمي‌توانند زمينه‌ساز تحول در جامعه اسلامي شوند.
وي با اشاره به آيه «ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ» گفت: اين سوگند به تمام قلم‌ها و آنچه مسطور قلم‌ها باشد، نيست. بلكه خداوند متعال به قلمي سوگند ياد مي‌كند كه نگارنده حق و نشان توحيد باشد و كرامت انساني را كتابت كند. قلمي ارزشمند است كه زمينه ساز رشد و تكامل بشر در راستاي شكل دادن جامعه‌اي عدالت محور، ظلم ستيز و قرآني باشد و قلمي مورد سوگند خداوند است كه از مشكلات مردم گره‌گشايي كند.
حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با بيان اينكه در آستان قدس رضوي به ويژه سال‌هاي اخير اقدامات بسيار خوبي در حوزه پژوهش‌هاي علمي و چاپ و نشر كتب انجام شده است، افزود: در بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي تعداد كتاب‌هاي چاپ اول در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، حدود ۵۰ درصد رشد داشته است.
وي بيان كرد: امروز صيانت از نسل جوان، فرهنگ و علم كشور يك ضرورت اجتناب ناپذير است و همه مسئولان به ويژه اهالي فرهنگ و دانش وظيفه مضاعف در اين عرصه بر دوش دارند.
توليت آستان قدس رضوي با بيان اينكه تهاجم فرهنگي غرب هجمه‌اي گسترده به تمام داشته‌هاي‌ ديني، فرهنگي و ايراني ملت ماست، بيان كرد: امروز مرزباني از تمدن كهن اسلامي و ايراني و فرهنگ غني اين ملت با قلم، فرهنگ، هنر و ادبيات يك مجاهدت است و بايد تمام آحاد جامعه مدنيت ايراني- اسلامي را بيش از پيش مورد توجه قرار دهند.
وي افزود: روشنفكر واقعي كسي است كه جايگاه و اهميت تمدن اصيل، غني و تاريخي كشور خود را مي‌داند و با قلم خود پاسدار ارزش‌هاي انساني، اخلاقي و ديني ملت خود است، متأسفانه برخي داعيه داران روشنفكري، دلباخته و واداده به فرهنگ مغرب زمين هستند و داشته‌هاي عظيم كشور خود را در برابر تمدن غربي هيچ مي‌پندارند.­

رونمایی از 40 اثر علمی آستان رضوی