وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پایگاه خبری شهرداری تهران، رضا قدیمی افزود: بر اساس آمارها متکدیان شهر تهران روزانه بین ۴۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند و این امر حاصل سوء استفاده متکدیان از احساسات شهروندان تهرانی برای کمک به این افراد است.
وی درباره استثمار کودکان توسط باندهای تکدی گری، افزود: گروه‌هایی که به شکل خانوادگی برای بهره کشی از کودکان تشکیل می شود را باند می‌گوییم. معمولا سرکرده این باندها هر روز صبح کودکان را برای گدایی بر سر چهار راه‌ها و معابر پایتخت رها کرده و در انتهای روز آن‌ها را جمع‌آوری می کنند.
قدیمی تصریح کرد: ۹۰ درصد باندهای تکدی‌گری از کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان و همچنین شهرستان‌ها و حتی روستاهای کشور هستند که با انگیزه سود بیشتر به تهران آمده و با بی توجهی نسبت به آینده این کودکان، از وضعیت مالی آن‌ها و خانواده هایشان سوء استفاده می‌کنند و تنها هزینه اندکی از کار و تلاش شبانه روزی، خیابان گردی و شب گردی را به این کودکان می پردازند.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه طی این هفته ۱۱ باند تکدی گری شناسایی شده اند و از ابتدای امسال تاکنون ۴ هزار و ۳۰۰ متکدی جذب و شناسایی شدند که از این تعداد، ۴۸۰ کودک زیر ۱۸ سال بوده اند، یادآور شد: آمار دقیقی از تعداد این باندها و درآمد ماهانه آن‌ها در دسترس نداریم.
وی عنوان کرد: وظیفه شهرداری، شناسایی و جذب کودکان آسیب دیده است. همچنین سازمان بهزیستی و وزارت تعاون وظیفه توانمندسازی این افراد را بر عهده دارند و در حال حاضر ۱۶ مرکز پرتو با ظرفیت نگهداری از ۳ هزار کودک به منظور توانمندسازی این افراد در شهر تهران وجود دارد.
قدیمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در مجموع ۱۰۶ مرکز نگهداری از جمله مددسرا، مراکز پرتو، مراکز بهاران و صبح رویش اقدام به نگهداری از افراد آسیب دیده می کنند، تاکید کرد: شهروندان از کمک به متکدیان خودداری کنند، زیرا باعث افزایش تعداد و حرفه ای تر شدن آن‌ها و همچنین باندهای تکدی گری می شود و با توجه به اینکه تکدی‌گری در سر چهارراه‌ها منبع درآمدی برای این افراد به شمار می‌رود، مردم می‌توانند به جای کمک به متکدیان، به آشنایان نیازمندی که سراغ دارند و یا مراکز خیریه کمک کنند، لذا باید برای این کار فرهنگ سازی شود.