وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی در گفتگوی ۱۸:۳۰ درباره طرح فروش اقساطی لوازم خانگی با کارت اعتباری گفت: بهترین راه رشد اقتصادی، تسهیلات ارزان قیمت است تا مردم به کالاهای مصرفی دسترسی داشته باشند چون وقتی نقدینگی برای کالاها داده می شود، مصرف کننده در راه دیگری خرج می کند نه برای خرید کالای ایرانی.

طرح فروش اقساطی لوازم خانگی با کارت اعتباری 

 غزنوی افزود: این شیوه نمی تواند به رونق کار تولید کنندگان لوازم خانگی کمکی بکند و این طرح دارای اشکالاتی است که مردم نتوانستند به این تسهیلات دسترسی داشته باشند.

سخنگوی انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است پول به حساب تولید کنندگان ریخته شود؟ گفت: ادامه خرید با کارت های اعتباری منتفی شده است و بانک مرکزی نه امکان و نه اعتقادی به خرید با کارت های اعتباری ندارد و تجربه ناموفقی که در بحث خودرو داشتند، باعث این انصراف شد و مشکل اصلی عدم نقدینگی بود.

دولت چین، جنس چینی را در دوران رکود از کارخانجات خرید و طی ۶ سال اقساط به مردم  فروخت و این باعث رشد کارخانجات چینی شد.

 

او افزود: میزان فروش به جذابیت تسهیلات بستگی دارد و ما نتوانستیم در تسهیلات
مشتریان را جذب کنیم بنابراین باید از طریق تحریک تقاضای مولد این طرح را اجرا
کنیم.  

غزنوی گفت: تسهیلات ۶ قسطه هیچ کمکی به مردم نمی کند و امروز برای کالاهای مصرفی و بادوام هیچ فکری نشده است که بتوانند به رشد فروش آنها کمک کنند بخصوص که مواد اولیه ۵ تا ۲۰ درصد گران شده است و این روی بازار لوازم خانگی تاثیر خواهد داشت.

 

 محمد طحانپور رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت: میزان تسهیلات بانک ها که برای خرید لوازم خانگی در اختیار مردم گذاشته می شود باید با بهره کم باشد و اجرای این طرح بستگی به بانک مرکزی دارد. او افزود: در این طرح باید پول به حساب تولید کننده واریز شود چون دیگر این کارت ها قابل خرید و فروش نباشد.

طرح فروش اقساطی لوازم خانگی با کارت اعتباری 

 طحان پور ادامه داد: تاکنون دو بار این طرح به اجرا در امده است که موفق نبوده است. رئیس اتحادیه لوازم خانگی درباره تفاوت این مرحله با مراحل قبلی گفت: گفته شده در این  طرح پول به طور مستقیم وارد حساب تولیدکننده نخواهد شد. اما فکر نمی کنم  این شیوه  بتواند به رونق کار تولید کنندگان لوازم خانگی کمک نماید.

طحان پور افزود: طرح فروش اقساطی خودرو را با دیگر لوازم مقایسه نکنید چون در جامعه بیکار زیاد داریم و از خودرو برای تامین درآمد استفاده می کنند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی ادامه داد: مردم قصد داشتند از این کارت ها بعنوان منبع درآمد استفاده کنند و آن را به نقدینگی تبدیل کنند و مسئله مهم در این میان نرخ بهره است که اسما ۱۲ درصد است چون تولید کنندگان نیز باید ۵ تا ۹ درصد به بانک ها بپردازند.

 

او افزود: در شرایط فعلی هم اکثر کارخانجات کالاهای خود را قسطی می دهند و چه لزومی به استفاده از این کارت هاست؟ اشکال کار این است که در اتحادیه ها شکایت هایی موجود است که مصرف کننده جنس هایی را با کارت اعتباری خریده و در بازار ارزان تر موجود بوده است.

طحان پور گفت: صندوق کشور، بانک مرکزی است و این ها سودی را اعلام کردند که شاید بعضی بانک ها این مبلغ را نپردازند و اگر قرار است بانک مرکزی پولی در اختیار تولید بگذارد، بانک ها همدیگر را متهم می کنند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی تاکید کرد: بانک مرکزی باید دقت بیشتری کند ولی با این همه، این طرح با استقبال مواجه نخواهد شد و ما یقین داریم طرح کارت های اعتباری در جامعه ما موفق نخواهد شد چون با کارت ۱۵ درصد به بانک می دهند و نقد آن ارزانتر می شود.