وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه همایش معاونان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی تهران افزود : این امر نشان دهنده موفقیت دانشگاههای علوم پزشکی است.
وی با بیان اینکه آموزش موجب پیشرفت کشور و جوامع می شود اضافه کرد: تلاش های فراوانی در زمینه آموزش پزشکی در کشور انجام شده است هر چند هنوز به میراث کهن خود در این زمینه دست نیافته ایم.
دکتر هاشمی افزود : با تلاش مضاعف امروزه توانسته ایم دانشگاه های ماموریت محور به منظور افزایش رفاه در کشور همراه با عزت را داشته باشیم و به سمتی حرکت کنیم که نیروی انسانی متخصص برای کسب این هدف تربیت شود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه سهم دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی ۴ درصد دانشجویان کشور است گفت : اما بیش از ۳۰ درصد تولید علم کشور در دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد .
وی افزود: با کمک مجلس و دولت می توان راه پیشرفت و موفقیت را در این زمینه پیمود زیرا علوم پزشکی در خارج از مرزها به رقابت ها می پردازند در حالیکه دیگر بخش ها بیشتر رقابت های داخلی دارند.
دکتر هاشمی گفت: باید برای تربیت دانشجویانی که به مردم خدمت می کنند چه در وزارت علوم و چه در وزارت بهداشت کوشید زیرا آنان آینده کشور را خواهند ساخت.
وی همچنین از دانشگاهیان خواست تا در حاشیه ها وارد نشوند زیرا مردم خواست اشان افتخار آفرینی دانشگاه ها و دانشجویان برای کشور است که این به جز با تلاش و تربیت نیروی انسانی دانا محقق نمی شود.
هاشمی گفت : دانشجویانی باید تربیت شوند که ایثارگر ، عالم ، عاشق و پرتلاش باشند.
وزیر بهداشت در زمینه تفکیک بیمارستان های آموزشی از بیمارستان های درمانی نیز افزود : در ۴۰ سال گذشته متاسفانه به زیرساخت های بیمارستانی توجه نشده است.
وی اضافه کرد : امید به زندگی و طول عمر مردم از ۵۵ سال به بیش از ۷۵ سال افزایش یافته و روش های نوین تشخیص و درمان در جهان ابداع شده است اما متاسفانه بیمارستان های کشور چندان توسعه نیافته اند به گونه ای که بیمارستان های آموزشی مجبور به درمان بیماران شده اند.
دکتر قاضی زاده هاشمی گفت: این ادغام موجب زحمت بسیار زیاد استادان و دانشگاهیان شده است که با همکاری دولت و بخش خصوصی باید مراکز و تخت های آموزشی از بیمارستان های درمانی تفکیک شوند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه این اولویت وزارت بهداشت است اما نیاز به برنامه ریزی دارد افزود: انتظار ما اختصاص ۲۰ هزار تخت بیمارستانی برای آموزش و تربیت کادر فوق تخصص و اجرای طرح های پژوهشی است که موجب ارتقاء چشمگیر علوم پزشکی در کشور نیز خواهد شد.
هاشمی با بیان اینکه اکنون نیز کارنامه دانشگاه های علوم پزشکی پر از افتخار است گفت: اگر حرفی از بودجه بزنیم برخی خواهند گفت که دنبال پول اند اما باید برای پیشرفت در علم هزینه کرد.
وی افزود:  سهم علم و دانش در پیشرفت کشور و سیاست گذاری ها جدی مطرح می شود و باید اعتباری متناسب با جایگاه و اهمیت آن داشته باشد .
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سهم آموزش از بودجه عمومی و درآمد ناخالص برخی از کشورها بسیار قابل توجه است افزود: حتی اختصاص یک درصد از بودجه چنین کشورهایی برای پیشرفت دانشگاه ها و پاسخگویی به انتظارات از مراکز علمی کشور بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
وزیر بهداشت گفت: برگزاری این همایش نیز به منظور حرکت در مرزهای علمی روز جهان بوده است  .
وی از افتخار آفرینی پزشکان ایرانی در خارج از مرزها استقبال کرد و گفت : هیچگاه در این زمینه دولت کمکی نکرده و این موفقیت ها با همت و اراده فردی رقم خورده است.
هاشمی از سیاستگذاران خواست تا بخش آموزش را در اولویت قرار دهند تا رشد و ماندگاری استعدادها در کشور محقق شود.
 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مسیر نظام ­سلامت در کشور هرگز به عقب باز نخواهد گشت.