وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

كمالوندي در پاسخ به اين پرسش كه  آيا آمانو
زمينه ساز مطالبات غيرقانوني آمريكا براي بازرسي از مناطق نظامي ايران است،
گفت: متأسفانه رويترز در اين باره خبرسازي كرد و اصلاً اين طور نبود كه
مواضع آقاي آمانو اينگونه باشد، او اعلام كرد: « موضوعي به عنوان بازرسي از
مراكز نظامي در برجام وجود ندارد.»
وي افزود: اين موضوع نه فقط در
برجام، بلكه در پروتكل الحاقي و پادمان نيز مطرح نيست،آنچه اهميت دارد اين
است كه در مراكزي كه فعاليت هاي هسته اي صورت مي گيرد، آژانس مي تواند  در
خواست كند و دسترسي داشته باشد و طبعاً اگر جايي فعاليت هسته اي وجود ندارد
خودبخود از موضع درخواست هاي آژانس خارج مي شود و نه فقط، درخواست دسترسي
به حوزه نظامي بلكه بسياري حوزه هاي ديگر نيز شامل اين رويه مي شود.
كمالوندي
ادامه داد: وقتي در جايي هيچگونه فعاليت هسته اي صورت نمي گيرد، دليلي بر
ورود به آنجا وجود ندارد، در سال هاي گذشته  در رسانه هاي بين المللي با
تبليغات بي پايه، وانمود كردند در سايت پارچين فعاليت هايي صورت مي گيرد و
در نهايت مجبور شديم، يك بار براي هميشه به اين موضوع پايان دهيم كه چنين
اتفاقي هم افتاد و اين پرونده بسته شد و شوراي حكام نيز آن را تاييد كرد.
معاون
سازمان انرژي اتمي افزود: بر اين اساس در آن مقطع دسترسي مديريت شده اي در
حد نمونه برداري داديم و اين پرونده بسته شد پس موضوع ورود به سايت هاي
نظامي، موضوعي انحرافي است تا بتوانند صداهاي مخالفي در ايران ايجاد كنند و
با مبنا قرار دادن همان صداهاي مخالف، درخواستي را روي ميز قرار دهند.
وي
تاكيد كرد: بايد بسيار مراقب باشيم كه گرفتار اينگونه فضا سازي هاي رسانه
اي نشويم چون اكنون در آژانس چيزي به نام بازرسي از سايت هاي نظامي مطرح
نيست و هيچ‌گاه نيز نخواهد بود زيرا فعاليت هاي هسته اي ما متمركز بر سايت
هاي اعلام شده است كه اطلاعتش را به آژانس داده ايم.
وي گفت: بر اين اساس هيچ دليلي وجود ندارد كه بخواهند به جاهاي ديگر اعم از نظامي و غير نظامي دسترسي داشته باشند.

 

 آژانس وظایفش را  مستقل و به درستی انجام دهد 

سخنگو و معاون امور بين الملل سازمان انرژي اتمي تاكيد كرد: آژانس بين المللي انرژي اتمي وظايفش را حرفه اي، مستقل و بدون پذيرش فشارهاي سياسي به درستي انجام دهد. 

 

كمالوندي تصريح كرد: آژانس به علت ساختارش به طور مستمر تحت فشار قرار دارد؛ شوراي حكام آژانس مانند شوراي امنيت سازمان ملل متحد اعضاي دائم دارد كه بخش مهمي از بودجه اين نهاد را تأمين مي كند و ممكن است از طرق مختلف به آن فشار بياورند همچنانكه امريكا با فشارهاي فراوان به يونسكو، كمك هايش را به اين نهاد بين المللي قطع كرد و از آن بيرون آمد.

وي اين فشارها به آژانس را سياسي دانست و افزود: انتظار ما اين است كه اين نهاد بين المللي وظايفش را حرفه اي و مستقل به درستي انجام دهد همچنانكه به طور مستمر در جلسه با مسئولان آژانس بر اين موضوع تاكيد كرده ايم.

كمالوندي همچنين درباره اهداف و برنامه سفر امشب مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي به تهران گفت: ما به طور دوره اي با مسئولان آژانس ديدار و گفتگو مي كنيم همچنانكه اخيراً آقاي صالحي با وي ديدار داشت و در مناسبت هاي مختلف با مسئولان اين نهاد درباره موضوعات مختلف مانند مسائل مرتبط با برجام، موضوعات پادماني و مسائل پروتكلي ديدار و گفتگو مي كنيم.
معاون سازمان انرژي اتمي با اشاره به طرح مباحث مخالف برجام از جانب هيأت حاكمه امريكا و رويدادهاي مرتبط با آن افزود: سفر امشب آقاي آمانو مي تواند تلاشي براي تقويت برجام و بااهميت باشد.
وي در پاسخ به اينكه مقامات كشورمان از آقاي آمانو براي دفاع از حقوق هسته اي كشورمان در برابر هجمه هاي امريكا چه انتظاري دارند اظهار داشت: انتظار ما اين است كه آژانس وظايف حرفه اي اش را انجام دهد كما اينكه تاكنون انجام داده و در هشت گزارش، پايبندي كشورمان را به برجام اعلام كرده است.
كمالوندي افزود: تعهداتي را كه پذيرفته ايم انجام مي دهيم گرچه اجراي اين تعهدات منوط به اين است كه طرف هاي مقابل هم تعهداتشان را تمام و كمال انجام دهند.
وي گفت: پس از روي كار آمدن آقاي ترامپ به علت مواضعي كه او اتخاذ كرد، برخي مخالفت ها در داخل امريكا و حتي در عرصه بين الملل با مواضع او و در حمايت از برجام در كشورهاي مختلف و حتي در اتحاديه اروپا شكل گرفت؛ البته ما سياست هاي خود را بر اين اساس تنظيم نمي كنيم؛ سياست هاي ما صرف نظر از حمايت هاي ديگر كشورها مستقل است و آنچه فكر مي كنيم اصولي است انجام مي دهيم.
سخنگوي سازمان انرژي اتمي افزود: خوشبختانه مي بينيم كه اقبال بسيار خوبي در حمايت از برجام در سطح جهاني شكل گرفته و اين سبب اقدامات متناقض هيأت حاكمه امريكا شده است و مواضعشان قطعاً به خودشان نيز كمكي نمي كند.
كمالوندي با اشاره به اجراي كامل تعهدات كشورمان و تأييد هشت باره آن از جانب آژانس تاكيد كرد: از طرف هاي مقابل، آژانس، اتحاديه اروپا و كشورهاي مختلف انتظار داريم كه آنها نيز تعهداتشان را انجام دهند.
وي همچنين درباره مطالبه تشديد بازرسي هاي هسته اي از كشورمان از جانب شماري از سناتورهاي امريكايي گفت: ۱۳ سناتور چنين درخواستي را مطرح كردند، آنان ممكن است خواسته هايشان را به ذهن يا به زبان بياورند و در اين مورد ممكن است حتي آن را در قالب قطعنامه يا قانون تصويب كنند، اما آنچه اهميت دارد اين است كه  ايران سياست هاي خودش را دارد.
كمالوندي افزود: در مباني ما هيچ گاه مسأله سلاح هسته اي مطرح نبوده و نيست و ما در اين خصوص فتوا داريم بنابراين، اين مطالبي كه بيان مي شود براي فضا سازي در عرصه بين المللي است زيرا عملاً در وضعي قرار گرفته اند كه نمي توانند از تبليغات ۱۰ – ۱۲ ساله اي كه روي آن كار كردند استفاده كنند.
معاون سازمان انرژي اتمي اضافه كرد: آنان سعي مي كنند كه فضاي تبليغاتي عليه كشورمان را در سطح رسانه اي و بين المللي احيا كنند اما تلاش بيهوده اي است.
وي اينگونه ادعاها را غيرقابل اعتنا دانست و در عين حال توصيه كرد: رسانه هاي ما در اين خصوص روشنگري كنند كه اين پرونده چه مسيري را طي كرده است و اكنون در چه وضعي قرار داريم. همچنين بايد بيان كنيم كه بسياري از اين اتهاماتي كه قبلاً مطرح بود پاك شده و كشورمان به تعهداتش پايبند بوده است همچنانكه آژانس با بازرسي هاي بسيار از مراكز هسته اي كشورمان هر سه ماه يك بار در هشت گزارش اين پايبندي را تأييد كرده است.

مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي امشب وارد تهران مي شود و صبح فردا با رئيس سازمان انرژي اتمي و برخي مقامات كشورمان ديدار و گفتگو مي كند.