وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دبیر شورای عالی فضای مجازی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار شبکه خبر گفت: از مدتها قبل بحث خروج از تلگرام در دستور کار قرار داشت که از ۱۵ فروردین وارد مرحله جدیدی شدیم و بطور منظم به مردم اطلاع رسانی شد.
فیروزآبادی افزود: اشکال تلگرام انحصار آن است که باید شکسته شود و این رویکرد مورد وفاق همه قوای کشور است.
وی گفت: دولت در بخشنامه ای به همه دستگاههای دولتی و عمومی کشور یک هفته مهلت داد تا از تلگرام کوچ و به شبکه های  پیام رسان داخلی منتقل شوند که در پی این بخشنامه خروج از تلگرام شروع شد.
 فیروزآبادی افزود: چهارشنبه این هفته، آخرین مهلت کوچ از تلگرام است و این موضوع به صورت جدی نظارت و پیگیری می شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بانک ها، سازمانها و شرکت های دولتی بنا بر وظیفه، خروج خود را از طریق صدا و سیما اعلام می کنند.

وی با اشاره به روند رو به رشد در عملکرد شبکه ای گفت: پهنای باند مصرفی کشور در تلگرام ده درصد کاهش یافته و در این مسیر موفقیت  بسیار بزرگ، خروج دستگاههای دولتی تاثیر قابل توجهی داشته است.

وی ادامه داد: در همین مدت محدود حدود  ۲۷ درصد بازدید کنندگان از تلگرام خارج شدند و کاهش ۱۷ درصدی در تولید مطلب تلگرامی را شاهد بودیم.

فیروزآبادی افزود: از سه شنبه کوچ سنگینی از تلگرام صورت میگیرد و انتظار میرود در مدت چند روز همه بخش های کسب و کار بتوانند از تلگرام کوچ کنند.
وی گفت: دیروز از طریق پیامک به همه کانال ها اعلام شد در اسرع وقت  برای ثبت کانال های خود در پیام  رسان های داخلی اقدام  و کد شامد دریافت کنند خوشبختانه با مصوبه  شورای عالی فضای مجازی کانال هایی که بالغ بر ۵ هزار عضو دارند باید درسایت وزارت ارشاد ثبت نام کنند که دریافت کد شامد نوعی رسمیت بخشیدن به کانال های  مردم در فضای مجازی است.
فیروزآبادی به صاحبان کسب و کار در فضای مجازی  توصیه کرد: یک پیام رسان داخلی را برای  فعالیت انتخاب کنند و اگر فکر می کنند برای کسب و کار باید در پیام رسان خارجی فعال باشند می توانند در سایر پیام رسانی خارجی فعال در کشور فعالیت کنند.
وی گفت: در این چند روز بعضی ها آگاهانه و ناآگاهانه درباره پیام رسان های داخلی فضا سازی کردند در حالی که اگر از نقش تلگرام در ضرر به بخش اقتصادی و امنیت اجتماعی مطلع بودند این قدر فضا سازی نمی کردند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در این مدت کوتاه نزدیک به ۱۲ میلیون نفر با هویت در پیام رسان های داخلی ثبت نام کردند و با سرعت زیادی ادامه خواهد داشت زیرا مردم به پیام رسان های داخلی اعتماد کرده اند.  

وی درباره امنیت پیام رسان های خارجی گفت: پیام رسان تلگرام و خارجی می توانند مورد آماج حمله همه شهروندان ایرانی و خارجی باشند که در چنین شرایطی الزامی وجود ندارد و ما قادر نیستیم هویت حمله کننده را تشخیص دهیم درحالی که در پیام رسان داخلی قابلیت تعقیب قانونی وجود دارد.

وی ادامه داد:مردم در سیستم بانکی ، مخابرات و ثبت املااک اعتماد کردند و فعالیت دارند ولی عده ای خارجی تلاش می کنند بگویند در پیام رسانی های داخلی امنیت وجود ندارد و حریم خصوصی رعایت نمی شود .

فیروزآبادی افزود:پیام رسان تنها ۱۵درصد حریم خصوصی است و ۸۵ درصد فضای مجازی خارج از پیام رسانها شکل می گیرد و در همه این حوزه ها ایران از نظر شاخص های  حریم خصوصی سرآمد دیگر کشورهاست.