وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، آقاي روحاني عصر پنجشنبه در گفتگوي تلفني “رجب طيب اردوغان”، رئيس جمهوري تركيه با وي، ضمن قدرداني از تبريك همتاي تركيه اي خود به مناسبت ۲۲ بهمن، سالروز پيروزي انقلاب اسلامي گفت: ما معتقديم روابط ايران و تركيه بايد در همه زمينه ها به سطحي راهبردي ارتقا يابد.

 

رئيس جمهور همچنين با اعلام آمادگي ايران براي ايجاد جهش در روابط اقتصادي دو كشور تصريح كرد: اجراي سريع تر بهره گيري از پول ملي دو كشور در مبادلات مشترك اقتصادي مي تواند به روابط اقتصادي تهران – آنكارا شتاب و سرعت بيشتري دهد.

 

آقاي روحاني با اشاره به سفر اخير وزير خارجه تركيه به تهران و ابراز خرسندي از نتايج مذاكرات مشترك، اظهار داشت: تهديدات فراواني در منطقه، منافع هر دو كشور ايران و تركيه و ديگر كشورهاي اسلامي را تهديد مي كند و با توجه به ديدگاه هاي بسيار نزديك دو كشور در مسائل منطقه اي و بين المللي، همكاري ها و رايزني هاي سياسي مشترك بايد ادامه يابد.

 

آقاي روحاني همچنين گسترش همكاري هاي سه جانبه ميان ايران، تركيه و روسيه در مسائل منطقه اي را ضروري دانست و با اشاره به طرح پيشنهاد نشست رؤساي جمهوري سه كشور در استانبول با موضوع سوريه، از برگزاري اين نشست استقبال و خواستار رايزني وزراي خارجه سه كشور در مورد دستور كار و زمان اجلاس سه جانبه شد.

 

رئيس جمهور تركيه نيز در اين گفتگوي تلفني با تبريك ۲۲ بهمن، سالروز پيروزي انقلاب اسلامي به آقاي روحاني و ملت ايران، خواهان توسعه و تعميق روابط تهران – آنكارا در همه عرصه هاي مورد علاقه شد.

 

“رجب طيب اردوغان”  تاكيد كرد كه به كارگيري پول هاي ملي در مبادلات اقتصادي براي دو كشور بسيار مهم است و مي تواند جهشي در همكاري هاي اقتصادي تهران – آنكارا ايجاد كند.

 

وي با اشاره به اشتراك نظر ايران و تركيه در عمده مسائل منطقه اي و بين المللي، اظهار داشت: تهديدهاي جديد منطقه اي نشان مي دهد كه همكاري نزديك تركيه و ايران بسيار بااهميت است و ما از توسعه همكاري هاي مشترك در مبارزه با تروريسم و همكاري هاي امنيتي خرسنديم.

 

رئيس جمهور تركيه به دستاوردهاي بزرگ اجلاس سوچي در راستاي ايجاد ثبات و امنيت در سوريه اشاره كرد و با اشاره به پيشنهاد اجلاس روساي جمهوري ايران، تركيه و روسيه در استانبول، از آقاي روحاني دعوت كرد كه در اين نشست شركت كند.

 

وي همچنين از ابراز علاقه مندي رؤساي جمهوري برخي كشورهاي غربي براي شركت در نشست سه جانبه ايران، تركيه و روسيه خبر داد.