وی بی پارس

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: وی بی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  سرهنگ جمشید محبت‌خانی در پی مضروب شدن دو محیط بان کشور در شب گذشته، با حضور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰، به تشریح حادثه دیشب پرداخت و  تاکید کرد: افرادی که مستقیم با متخلفان حوزه محیط زیست مبارزه می‌کنند همین محیط‌بان‌ها هستند.

 وی با اعلام خبر دستگیری ضارب دو محیط بان بابلی در نخستین ساعات صبح
امروز چهارشنبه ۸ آذر گفت: در این حادثه که در حوالی روستای کاردی‌کلا در
بخش بابل‌کنار رخ داد رحیم بابانژاد از فاصله حدود ۱۰ متری از ناحیه قفسه
سینه و یاسر زرین‌کمر از فاصله حدود ۱۵ متری از ناحیه پاها زخمی شدند. هر
دو محیط بان بلافاصله به بیمارستان شهید بهشتی بابل منتقل و مورد جراحی
قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه لازم است برای به حداقل رساندن حوادث برای محیط‌‌بانان باید به تجهیزات نوین مجهز شوند، تصریح کرد: باید بودجه حوزه محیط زیست افزایش یابد و ما بتوانیم از تجهیزات نوین استفاده کنیم تا کمتر عامل انسانی در معرض خطر و آسیب قرار بگیرد و مانند اتفاقاتی که اکنون رخ می‌دهد محیط‌بانان ما در حادثه‌ها چهره به چهره متخلف نباشند و کنترل مکانیزه و از راه دور داشته باشیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: تجهیز محیط‌بانان به ابزارهای نوین مثل جلیقه ضدگلوله که امنیتشان را تأمین می کند، از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود. در حادثه دیشب اگر آنان جلیقه ضدگلوله به تن داشتند این حوادث ایجاد نمی شد.

گفتگوی 18:30/جزئیات مضروب شدن دو محیط‌‌‌بان

او ادامه داد: ابزار دیگر دوربین‌های دید در شب و دوربین‌هایی است که باید روی پیراهن محیط‌بانان نصب شود تا متخلف اگر نزدیک محیط‌بان شد تصویرش ذخیره و متخلف قابل شناسایی شود.

سرهنگ محبت‌خانی با تاکید بر ضرورت تصویب لایحه حمایت از محیط بانان، خاطرنشان کرد: در این لایحه به همه ابعاد معیشت محیط بانان پرداخته شده و اکنون در کمیسیون قضایی باید بررسی و به صحن علنی مجلس برسد.

 رحیم بابا نژاد محیط بان مجروح در گفتگوی تلفنی با این برنامه با اشاره به حادثه دیشب به بیان جزئیات واقعه پرداخت و گفت:  با وجود اینکه به ضارب هشدار داده شد، اما او  از فاصله ای نزدیک به سمت من شلیک کرد و پس از مجروح شدنم در حالی که با همان جراحت او  را دنبال می کردم بازهم به سمت من شلیک کرد.

 گفتگوی 18:30/جزئیات مضروب شدن دو محیط‌‌‌بان
وی از وضعیت کنونی خود ابراز امیدواری کرد. 

 

خبرها از آخرین وضعیت یاسر زرین کمر دیگر محیط بان مجروح حاکیست که حال عمومی او وخیم بوده و در بخش ای سی یو به سر می برد.
 

محمدعلی پورمختار نماینده کبودرآهنگ و عضو کمیسیون قضایی مجلس دیگر میهمان تلفنی برنامه در خصوص  لایحه حمایت از محیط بانان و جنگلبانان تصریح کرد: این لایحه با توجه به وجود آسیب ها و تهدیدات در این حوزه و ضرورت تقویت قوانین و مقررات موجود در این زمینه تنظیم شده است، اما نیازمند بازنگری و دارای ایراداتی است.

 

وی با اشاره به اینکه در این لایحه به محیط بانان به عنوان ضابطان خاص نگاه شده است، گفت: طی تفاهم نامه امضا شده با وزارت دفاع، برنامه و بودجه و محیط زیست قرار شده تا از این ضابطان حمایت شود تا بتوانیم تجهیزات لازم برای محیط بانی را تامین کنیم و امیدواریم تا پایان امسال این اقدامات انجام شود تا تخلفات کاهش یابد.

 گفتگوی 18:30/جزئیات مضروب شدن دو محیط‌‌‌بان
پورمختار ادامه داد: از انجایی که در این لایحه محیط بانان به عنوان ضابطان خاص مد نظر قرار می گیرند بنابراین  مسئولیت ناشی از حمل سلاح و بکارگیری آن تابع نیروهای مسلح و مراجع قضایی خواهد بود و زمانی که فرد در این شرایط قرار می گیرد از لحظه پیگرد دستگاه پاسخگو خواهد بود و دستگیر نمی شود و مورد حمایت قانون قرار می گیرد و کسی که به اینها تعرض کند تعرض به نیروهای مسلح است که جرمشان تشدید می شود.

کوچکی نژاد عضو فراکسیون محیط زیست نیز دیگر میهمان تلفنی برنامه در خصوص لایحه حمایت از محیط بانان گفت: از زمان ریاست خانم ابتکار قرار شد کمیسیون های تخصصی بر روی این لایحه در مجلس کار کنند.

 گفتگوی 18:30/جزئیات مضروب شدن دو محیط‌‌‌بان

 

 وی با تاکید براینکه این شاغلان فعال محیط زیست با خطرات جدی مواجهند، گفت: مجلس آمادگی کامل دارد که از کارشناسان متخصص در این عرصه بهره بگیرد و قانون جامعی تصویب کند تا مشکلات این افراد خدوم مرتفع شده و آنها بتوانند با قدرت بیشتری در این عرصه به ارائه خدمات بپردازند.